Zamknij

Skontaktuj się z nami

szanuj swój czas i skorzystaj z limitowanej oferty!

Szukasz wymarzonego mieszkania?

Nasza oferta jest bardzo zróżnicowana

Nie trać czasu i pozwól nam dopasować odpowiednie do Twoich potrzeb.

oraz

Dlaczego warto inwestować na krakowskim rynku nieruchomości

Przyszłość #naswoim

Dlaczego warto inwestować na krakowskim rynku nieruchomości
Dlaczego warto inwestować na krakowskim rynku nieruchomości

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne coraz częściej decydują się na lokowanie swojego kapitału w nieruchomości. Dlaczego? W dobie słabo oprocentowanych lokat, często nieprzekraczających 2% w skali roku, inwestycja np. w mieszkanie pod wynajem jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Jaka jest specyfika krakowskiego rynku nieruchomości? Na co zwracać uwagę?


Po pierwsze - lokalizacja

Miasto turystyczne, centrum akademickie i coraz prężniej rozwijające się zagłębie usług dla biznesu – to główne czynniki wpływające na atrakcyjność krakowskiego rynku nieruchomości. Według różnych szacunków, w stolicy Małopolski w branży usługowej pracuje już około 50 tys. osób. Korporacje chętnie otwierają swoje oddziały w Krakowie, a powstające nowe miejsca pracy przyciągają osoby również z innych miast. Napływ nowych pracowników w znacznej mierze kształtuje popyt na rynku mieszkaniowym. Dlaczego? Ponieważ w pierwszej kolejności naturalnym krokiem dla tych osób będzie wynajem, a dopiero później zakup mieszkania.


Kraków studentami stoi


To właśnie studenci stanowią jedną z najliczniejszych grup potencjalnych najemców. Tak jak już wspominaliśmy, Kraków to jeden z największych ośrodków akademickich, przyciągający studentów prestiżowymi uczelniami. Tylko na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2015/2017 studiowało łącznie 43 405 tys. osób. Oczywiście część z nich zdecydowała się zamieszkać w domach studenckich, jednak miejsc w nich jest nawet kilkunastokrotnie mniej niż chętnych. Nie wspominając już o fakcie, że nie każdemu odpowiadają takie warunki.


Od czego zacząć?

Rozpatrując możliwości inwestycji należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest stosunek czynszu do ceny zakupy - najlepiej inwestować w miastach, w których jest on najwyższy.

Zatem, jak wypada na tle innych krakowski rynek nieruchomości? W porównaniu do pozostałych miast regionalnych, ceny mieszkań w Krakowie są stosunkowo wysokie. Warto jednak patrzyć szeroko i wziąć pod uwagę popyt na lokalnym rynku, bo to właśnie od niego w dużej mierze zależy sukces naszej inwestycji. - Pod tym względem krakowski rynek najmu wypada bardzo korzystnie. Dynamiczny rozwój miasta przyciąga nowych mieszkańców, którzy podejmują tu pracę czy zaczynają studia. Tym samym inwestycje tego typu w Krakowie charakteryzują się niższym ryzykiem. – mówi Ewa Palus, Analityk Rynku Nieruchomości z grupy Emmerson.

Czas na północ Krakowa!

Mieszkania na obrzeżach miasta często kuszą swoją ceną, szczególnie osoby, których kapitał jest ograniczony. Oczywiście cena zależy od standardu inwestycji, a także od indywidualnych cech lokalizacji, tj. dostęp do komunikacji miejskiej, punktów handlowo-usługowych czy placówek edukacyjnych. Im gorsza lokalizacja, tym niższe ceny zakupu mieszkania, ale też czynsze najmu. Ewa Palus z grupy Emmerson uważa, że warto jednak pamiętać o głównej cesze inwestycji w nieruchomości - długoterminowości. - Wraz z rozwojem danej lokalizacji, np. budową linii tramwajowej, stacji kolejowej czy nowej drogi, zwiększa się jej atrakcyjność, co przekłada się na wzrost czynszów. Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem poza centrum miasta, warto przeanalizować przyszły potencjał lokalizacji oraz to, jakie są plany jej rozwoju, co w przyszłości może tam powstać – podkreśla. Taka inwestycja w dłużej perspektywie czasowej może być bardzo opłacalna. – dodaje Palus.


Nie wspominając o charakterystycznym dla dużych miast procesie suburbanizacji, czyli rozwoju rozległych przedmieść i migracji ludności z centrum na tereny podmiejskie. Jak wynika z badań, Kraków wytworzył wokół swoich granic szeroką strefę wpływów społeczno-gospodarczych. To coraz częściej zachęca mieszkańców do odetchnięcia od miejskiego zgiełku i zamieszkania na obrzeżach, na swoim.

Krakowski rynek nieruchomości znajduje się w fazie ożywienia. Praktycznie w każdej części miasta w budowie są duże inwestycje mieszkaniowe, które często wyprzedają się na wczesnym etapie realizacji. W ciągu najbliższych kilku lat może nastąpić osłabienie po stronie popytu, chociaż nie powinno być to gwałtowne tąpniecie. Konieczność posiadania wkładu własnego będzie coraz większą barierą przy zakupie mieszkania, a perspektywa podniesienia stóp procentowych zmniejszy dostępność kredytów hipotecznych. Tym samym powinien wzrosnąć popyt na rynku najmu. – podsumowuje Ewa Palus.

 

 

Poleć znajomemu